Kablosuz Şarj Cihazı Devrimi

     Kablosuz Şarj Cihazı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

  Nedir?

   Kablosuz şarj teknolojisi iki obje arasında enerji transferini gerçekleştirmek için elektromanyetik bir alan kullanır. Bu genellikle elektrikli araçları şarj ederken kullanılır. Ancak bu teknoloji yavaş yavaş mobil sektörde de etkilerini göstermeye başladı. Öyle ki birkaç geliştirici firma birbirlerine üstünlük kurmak için gün geçtikçe kendi ürettikleri cihaza yenilikler ekleyerek bu yarışta lider olmaya çalışıyorlar. Bugünkü gelinebilmiş en iyi nokta ise bir platform üzerine telefonunuzu bırakarak şarj etmek. Zaman ne getirir bilemeyiz fakat firmalar yarışın daha bitmediğinin farkında.

  Nerelerde kullanılır?

   Başta gelen firmalardan Braun, şarj edilebilir Oral-B  diş fırçalarında kablosuz şarj özelliğini kullanmaya başlayalı 27 yıl oluyor. Ayrıca bu diş fırçaları hala hatrı sayılır bir şekilde satılmaya devam ediyor. 

   Eğer bu konuya yalnızca akıllı telefon açısından bakacak olursak Nokia Lumia 820 ve 920 piyasaya kablosuz şarj özelliği ile sürülen ilk telefonlardan. Bu fikirden esinlenen ya da bu teknolojiyi telefon modellerine yeni uygulayabilmiş bazı markalar da Nokia’nın arkasında kalmayarak piyasada yerini aldı. Samsung Galaxy S4 modelleri kablosuz şarj özelliğine uygun olarak satıldı ama bunun mümkün olabilmesi için ayrıca pil ve arka kapak gibi çeşitli aparatlar satın alınması gerekti. Ardından Motorola Moto 360′ ve Apple Watch akıllı saatleri de bu teknolojiden nasibini alan cihazlar arasına girdiler. Yakın dönemlerde S6, S6 Edge, S6 Edge Plus gibi telefonların da direk olarak kablosuz şarj desteğine sahip olması ülkemizde kablosuz şarj teknolojisini yaygınlaştırmış oldu.

 

     Bu sayede artık gece yatağa girdiğinizde telefonumun şarj cihazını nereye bıraktım sorusunu aklınızdan atmış oluyorsunuz. Tek yapacağınız işlem akıllı telefonunuzu platformun üzerine koymak. Bu şarj sistemi size daha dayanıklı ve sağlıklı bir pil sağlayacağı için daha yavaş şarj olacaktır.

     Akıllı telefonunuz platformun üzerindeyken kolayca yerinden oynayabilir ve şarj işlemi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu yüzden platformun güvenli ve kolayca hareket ettirilemeyecek bir yerde olduğundan emin olmalısınız. Yoksa akıllı telefonunuz şarj olmaz ve eğer yüksek bir mesafeden yere düştüyse platform ile telefon ciddi şekilde maddi sıkıntıya sokabilir.

     Bu makalemde sizlere kablosuz şarj aletleriyle ilgili bilgiler verdim.  Görüşlerinizi ve kullanıp kullanmayacağınızı nedenleriyle birlikte yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

WEB YARDIMI

www.webyardimi.com

Mehmet Daşkaya’in profil fotoğrafı

Mehmet Daşkaya

Telefon ve sosyal medya hakkında yazılar paylaşıyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla