İnternette Kredi Kartı Güvenliği

İnternette Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

İnternette kredi kartı güvenliğini sağlamak için hangi adımları uygulamanız gerektiğini anlatacağım. Günümüzde internet üzerinden alışveriş yapma işlemi , mağazaya gidip alma işleminden çok daha kolay ve uygun olduğu için çoğu kişi internet üzerinden alışverişini yapıyor. Çoğu sitede yüksek fiyatlı ürünleri taksitle almak durumunda kalıyorsunuz. Bunun içinde kredi kartınızı kullanıyorsunuz. Peki kart bilgilerimizin çalınması halinde ne gibi felaketlere yol açılabilir ? Öncelikle kart bilgileriniz çalınırsa muhtemelen çalan kişi sizi ve bilgilerini internet üzerinden satacaktır. Paranızla muhtemelen web üzerinden çeşitli alışverişler yapılır veya çeşitli uygulamalara abone olunur. Bununla birlikte kişisel bilgilerinize de satacaklardır.  Peki ya kendimi nasıl güvene alabilirim ?

Öncelikle bilgisayarınızı güvene almanız gerekiyor. Bilgisayarınız iyi bir anti-virüs programına sahip stabil bir bilgisayar olmalı. Güvenliğinden emin olmadığınız bir bilgisayar ile asla internetten alışveriş yapmayınız.

Sonrasında alışveriş yapacağınız sitenin güvenliğinden emin olmanız gerekiyor. Bu durumda web üzerinde çok ziyaretçiye sahip adını duyurmuş siteleri tercih etmenizi öneririz. Ama şunu da belirtmekte fayda var . Dünyanın en güvenli sitesinde bile bilgileriniz sızdırılabilir.

En son adım olarak kart güvenliğinizi almanız gerekiyor. Kartınız eğer destekliyorsa 3D Secure ödeme seçeneğini aktifleştiriniz. Bu yöntem günümüzde en gelişmiş kart güvenliği yöntemidir. Bunun yanı sıra eğer alışveriş yapacağınız websitesi 3D Secure ödeme seçeneği desteklemiyorsa sanal kart kullanarak kendinizi güvene alabilirsiniz.

Uyarı : Günlük hayatta kullandığınız kişisel banka kartınızı asla internetteki sitelere vermemenizi öneririz.

Bu adımları takip ederek bilinçli ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

 

Web Yardımı

www.webyardimi.com

Akif Acet’in profil fotoğrafı

Akif Acet

Teknoloji ve Sosyal Medya hakkında çeşitli yazılar paylaşıyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla